Kto z nas nie chciałby mieć pięknych, zawsze czytelnych notatek ze studiów? Kto nie uwielbia tej jednej koleżanki, która zawsze wszystko notuje i jest na tyle łaskawa, żeby podzielić się swoją pracą przed egzaminem? Kto chociaż raz nie zmarnował kilku godzin na zrobienie ładnej notatki z 1 rozdziału i nie zostawił sobie czasu na przerobienie reszty podręcznika? Nie uwierzę, że tylko ja tak mam 😉
Większość z nas, łącznie ze mną, nigdy nie została nauczona, jak dobrze notować. W szkole nikt o tym nie mówił, jakby sprawa była oczywista- a nie jest. Jak z każdą inną umiejętnością, można to robić lepiej lub gorzej. Osobiście zawsze miałam tendencje pedantyczne w kwestii zeszytów i spędzałam sporo czasu na tym, żeby moje pismo i notatki wyglądały estetycznie. Do dzisiaj tak mam, że lubię obcować z ładnymi rzeczami i jak mogę, to wolę zrobić ładną notatkę niż brzydką.
Nie zawsze jednak jest tak, że mogę sobie pozwolić na ładne notatki. Jest to rzecz, której nauczyłam się dopiero na studiach po wielu porażkach polegających na tym, że początek tekstu byłam w stanie ładnie obrobić i wynotować z niego najważniejsze rzeczy, po czym nie miałam zupełnie czasu na jego dalszą część. Dlatego przed rozpisaniem mojej metody notowania, chciałabym wspomnieć o kilku ważnych kwestiach.
Czyli o czym dobrze jest pamiętać przed zabraniem się do pracy?
Przede wszystkim o tym, że notatki nie jest celem samym w sobie. Notatki służą temu, aby czegoś się nauczyć i żeby przed egzaminem nie trzeba było ponownie czytać tekstu. Jednak nie jest tak, że notowanie to jedyna sensowna metoda wchłaniania wiedzy. Powiedziałabym nawet, że cżęsto przepisywanie informacji z tekstu w formie innego tekstu jest zupełnie niesensowne. W moim przypadku notowanie ma sens w trakcie roku akademickiego, kiedy przygotowuję się na zajęcia. Tuż przed egzaminem bawienie się w ładne notateczki nie ma racji bytu. Prawdziwa nauka zaczyna się po przeczytania tekstu i zrobieniu notatki, czyli wtedy kiedy powtarzamy już raz przerobiony materiał. Jeśli nie znacie metod uczenia się, polecam książkę Radka Kotarskiego ,,Włam się do mózgu“. Radek znacznie lepiej wytłumaczył tam, dlaczego notowanie nie jest dobrą metodą uczenia się (takiego naprawdę UCZENIA SIĘ) i opisał alternatywne sposoby.
To, co chciałabym podkreślić, to fakt, że nie każdy i każda z Was może potrzebować notatek w takiej formie, w jakiej je tutaj prezentuję. Może lepszym pomysłem będzie dla Was tworzenie fiszek np. w Quizlecie lub notowanie w jakiejkolwiek innej formie.
Jeśli jednak podobają Wam się moje mapki myśli, to poniżej prezentuję sposób notowania na dni, kiedy macie dużo czasu, wenę artystyczną i chce Wam się posiedzieć nad uczeniem się.
Składniki ładnej notatki:
- czas na robienie notatki
- wygodne miejsce do pracy, w którym mi nikt nie zawraca do głowy
- tablet + rysik + klawiatura
- aplikacja GoodNotes (+ ewentualnie Procreate do grafik)
- komputer stacjonarny/ laptop, na którym można odpalić tekst
Kolejne kroki:
PRZECZYTAĆ TEKST I PODKREŚLIĆ NAJWAŻNIEJSZE RZECZY
Żeby zrobić dobrą notatkę, trzeba znać materiał, na podstawie którego się ją tworzy. U mnie wygląda to tak, że prowadzący/ prowadząca zadaje dany fragment na zajęcia i należy go przerobić przed nimi. Tym samym po raz pierwszy stykam się z materiałem w zaciszu własnego domu, następnie na zajęciach, a na koniec w trakcie powtórek do egzaminu. Oczywiście tylko wtedy, kiedy ogarniam rzeczywistość, planuję sobie naukę i nie budzę się z ręką w nocniku tydzień przed sesją 😉
Zatem, aby stworzyć notatkę na samym początku należy przeczytać i opracować wybrany tekst. W moim przypadku jest tak, że najpierw czytam cały tekst i podkreślam to, co uznam za istotne (na tablecie lub papierze). Potem dopiero przesyłam obrobiony dokument na drugie urządzenie (laptop/ komputer), aby móc pracować na dwóch ekranach.
ODPALIĆ PROGRAM GOODNOTES I WYBRAĆ MOTYW NOTATKI
Kiedy tekst mam już opracowany, to odpalam sobie GoodNotesa i wybieram motyw notatki. Jako że notuję w ten sposób już trzeci rok, to kwestie graficzne mam już przemyślane i nie muszę się zastanawiać nad czcionkami, kolorami itd., jednak kiedyś musiałam to zrobić. Osobiście lubię pisać jasnym kolerem na ciemnym tle, chociaż podobno powoduje to gorsze przyswajania wiadomości (ktoś mi tak kiedyś powiedział, nie mam na to żadnego poparcia i ta osoba też nie miała).
PISAĆ POZIOMO W FORMIE MAPY MYŚLI
Z mapami myśli polubiłam się w trakcie uczenia się do matury (o tym, dlaczego uważam mapy myśli za najlepszą metodę notowanie napisałam poniżej).
NA ŚRODKU WSTAWIĆ TYTUŁ I NARYSOWAĆ DOOKOŁA RAMKĘ
Zawsze staram się notować tak, aby jeden wątek równał się jednej stronie, ponieważ jest to bardzo wygodne w późniejszym uczeniu się. Tytuł strony = tytuł wątku.
PRZEPISAĆ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z TEKSTY DO GOODNOTESA
Najważniejsze informacje, czyli najczęściej to, co sobie wcześniej podkreśliłam. Na początku nie bawię się w kolory, tylko tworzę kolejne pola tekstowe. Ważne: każda nowa informacja to nowe pole tekstowe (jest to istotne, żeby później dało się ładnie rozlokować informacje na stronie. Czasami do pisania używam rysika, ostatnio jednak ostatnio częściej zdarza mi się pisać tekst na klawiaturze. W trakcie używania tabletu dobrze jest mieć na uwadze to, że pisanie po ekraniu (nawet obklejonym folią paperlike) jest bardziej mozolne, a pismo brzydsze niż na papierze.
WSTAWIĆ ZDJĘCIE I SCREENY
Żeby notatka była wizualnie zachęcająca warto wstawić do niej obrazki. Omawiasz Tołstoja, wstaw jego zdjęcie. Potrzebujesz definicji asercji, zrób screena definicji w Wikipedii i go wklej. Dzięki temu w dokumencie zaczyna się coś dziać i zaczyna to wyglądać coraz lepiej.
ROZLOKOWAĆ INFORMACJE NA STRONIE
Kiedy wszystkie informacje z tekstu zostały przepisane, przychodzi pora na rozmieszczenie ich wokół tytułu notatki. To jest krok, w trakcie którego możecie pobawić się rozmiarami czcionki, zmieniać wielkość pola tekstowa i przesuwać wszystko tak, żeby było czytelne i Wam się podobało.
PODKREŚLENIĆ NAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJI
Kiedy już wszystko znajduje się na swoim miejscu, dobrze jest wykorzystać możliwości GoodNotesa, żeby wyróżnić najważniejsze fragmenty notatki: użyć capslocka, podkreślić jakiś element, narysować wykrzyknik itd.
NAPISAĆ KOMENTARZE
Pisanie komentarzy to generalnie spoko sprawa. Niezależnie czy korzystacie z Worda, dokumentów Google, GoodNotesa, czy czegokolwiek innego. Jeśli macie jakieś wątpliwość, dobrze jest je umieścić w komenatrzach, ponieważ później można je sobie wyświetlić z boku notatki i np. zapytać o nie na zajęciach.
DORYSOWAĆ STRZAŁKI
Na sam koniec, kiedy wszystko jest już śliczne i w dobrym miejscu, przychodzy czas na narysowanie strzałek. Osobiście lubię takie geometryczne z kątami prostymi, ponieważ wydają mi się najbardziej schludne, jednak jest to kwestia gustu.
Na nagraniu widzicie fragment mojego procesu tworzenia notatki w programie GoodNotes. Do obróbki korzystałam z Procreate’a.
UWAGA: Video zostało przeze mnie 8-krotnie przyśpieszone. Oznacza to, że w rzeczywistości fragment pracy, który na nim widzicie, zajął mi jakieś 17 minut, a jest to tylko część. Stworzenie całej notatki zajęło mi około 30 minut, a informacje w niej zawarte obejmują 1/4 tekstu, czyli jedną bardzo gęsto zapisaną stronę (taka mi się trafiła). Tym samym notatka z całego tekstu zajmie mi jakieś 2 godziny, a na samo przeczytanie tekstu z podkreślaniami poświęciłam też 1,5-2h (niestety nie zmierzyłam tego). Oznacza to, że takie przegotowania się na jedne zajęcia, które mam 1 x w tygodniu zajmuje mi jakieś 4h.
WNIOSEK: nie na wszystkie zajęcia jestem w stanie się tak przygotować i fancy notatki robię tylko z przedmiotów, na których mi serio zależy.
W następnych wpisach zajmę się metodami tworzenia notatek, keidy czas goni, a ilość materiału frustruje. Dziękuję za przeczytanie!